Geri Dönüşüm

Pet Geri Dönüşüm

Gıda ambalajı için granül.

Kaptan Geri Dönüşüm Teknolojileri 2015 yılında Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi tesisinde PET granül üretime başlamıştır. Kuruluş amacı doğamız için büyük bir problem olan PETin (polietilen tereftalat) geri dönüştürülüp sanayide tekrar kullanılabilir olmasını sağlamaktır. Kaptan Geri Dönüşüm 2019 yılında ek yatırımlarla çevreye saygı ve sorumluluk felsefesini geliştirerek, PETi çöpten ayrıştıran, gıdaya uygun, FDA onaylı PET flake (PET çapak) ve R-PET (geri dönüştürülmüş PET) üretimine başlamıştır. Türkiye'de %100 R-PET üretimini sağlayan tek tesistir. Kurulu kapasitesi yıllık 12 bin tondur, üretimde 21.yüzyılın en ileri teknolojisi kullanılmaktadır.

Sürdürülenilirlik

Su tasarrufu; Geri dönüşüm sürecinde su olmazsa olmaz bir kaynaktır. Kaptan Geri Dönüşüm doğaya kirlenmiş su bırakmamak için kendi suyunu kapalı bir sistemde tekrar arıtarak üretimde su tasarrufu sağlar.
Enerji tasarrufu; Bir kilogram PET geri dönüştürüldüğünde 24.000 BTU enerji tasarrufu sağlar. Üretimde kullanılmış PET ile geri dönüşüm yapmak ise enerji kullanımını %66.7 oranında azaltır. Kaptan Geri Dönüşüm üretim sürecinde PET alanında enerji gereksinimi minimuma indirir.
Saf petrol tasarrufu; Kaptan Geri Dönüşüm, teknolojisi sayesinde üretiminde saf petrol kullanılan birinci el PET ürün miktarı azaltılarak saf petrol tasarrufu sağlar.

Teknolojimiz

Girdi; Evsel ve sanayi atıklarından oluşan PET çöpü
Proses I (PET Çapak); Ayıklama, Kırma, Yıkama, Kurutma, Ayrıştırma
Proses II (R-PET); Kurutma, Ekstrüksyon ve Gaz Alma, Erime, Süzme, Paletleme
Çıkan Ürün; FDA onaylı, gıdaya uygun R-PET reçine

Kaptan geri dönüşüm;

Kullandığı teknolojisi ile atık PET'i işleyerek yüksek kaliteli PET çapağı ve R-PET üretir,

Teknolojisi kullanılarak üretilen R-PET reçinesi, saf PET kullanılan tüm uygulamalarda kullanılabilir,

Önde gelen ekipman üreticilerinin en gelişmiş makinelerini kullanarak polimer üretir ve polimer işleme alanındaki en son yenilikleri içerir.

Ürünlerimiz

Çapaklar
Karışık renkli çapaklar
%100 şeffaf çapaklar
Mavimsi şeffaf çapaklar
Yeşil çapaklar

Granül
Ürünlerimiz istenilen iv değerinde üretilir ve hepsi gıda ambalajına uygundur.
Tekstil için şeffaf granül
Ambalaj için şeffaf granül
Renkli granüller.